سال ۱۴۰۲؛ سال «مهار تورم و رشد تولید»
شرح وظایف

اهداف و شرح وظایف دفتر امور روستایی و شوراها


·          -  مطالعه و بررسی وضع روستاها از نظر تاسیسات و تسهیلات رفاهی به منظور شناخت و تعیین نیازهای مالی و خدماتی روستاهای استان.

        - همکاری با واحدهای ذی ربط در وزارت کشور و سایر دستگاه های اجرایی در زمینه تهیه و تنظیم معیارها و ضوابط لازم برای تعیین اولویت های طرح های عمرانی در روستاها.

        -  بررسی طرح های عمرانی روستاها برای استفاده از اعتبارات وزارت کشور و همچنین طرح های که از محل اعتبارات عمرانی کشور انجام می گیرد با همکاری دفتر فنی استانداری.

·       -  اقدام در مورد راهنمایی شوراهای اسلامی ده و واحدهای عمران روستایی به منظور پیشرفت برنامه های عمرانی با استفاده از خودیاری و مشارکت مردم.

·       - نظارت بر برنامه های عمرانی و گزارش گیری مستمر از نحوه اجرای مصوبات ، قوانین و مقررات و پیشرفت برنامه های عمرانی روستاها و مناطق کمتر توسعه یافته و محروم عنداللزوم اعلام عدم پیشرفت آنها به واحدهای استانی دستگاه های اجرایی مربوطه به منظور رفع موانع با همکاری دفتر فنی.

·       -  هماهنگی با دستگاه های مربوط در تدوین طرح های توسعه اقتصادی براساس استعدادهای مناطق ، به منظور توسعه سرمایه گذاری علی الخصوص در زمینه گردشگری ، صنایع کوچک و تبدیلی و صنایع مرتبط با بخش های کشاورزی.

·        - انجام هماهنگی و پیگیری لازم از دستگاه های مربوطه ، بانک ها و موسسات مالی بمنظور پرداخت کمک های فنی و اعتباری ، تسهیلات قرض الحسنه و وام های خرد جهت توسعه اشتغال روستایی و تهیه گزارش عملکرد اقدامات اشاره شده.

·      -   همکاری با واحدهای استانی دستگاه های اجرایی ذیربط و واحدهای تخصصی در استانداری به منظور بررسی و شناسایی راهکارهای اجرایی و عملیاتی :

       1- سازماندهی و تشویق مهاجرت معکوس به روستاها

       2- فعال سازی تشکل های مردمی و خیرین و بخش خصوصی در زمینه انجام فعالیت های فرهنگی و اجتماعی و اجرای پروژه های عمرانی و طرح های اشتغال زا در مناطق روستایی ، رشد و توسعه کارآفرینی و ایجاد مشاغل جدید از طریق انجام آموزش های مهارتی و کاربردی  متناسب با نیازهای هر منطقه

      3- رفع نیازهای آموزشی در زمینه دینی، تربیتی ، علمی ، فرهنگی ، اجتماعی و ورزشی در روستاها و پیگیری اختصاص منابع و امکانات مورد نیاز جهت تقویت روحیه خودباوری ، خوداتکایی و عزت نفس در روستاییان.

·         -توسعه خدمات و بهداشت عمومی در سطح روستاها با همکاری دهیاران و واحدهای استانی دستگاه های اجرایی در خصوص پوشش کامل خدمات بهداشتی و درمانی در روستاها و تهیه گزارشات از روند اقدامات مربوط به توسعه بیمه های سلامت، تامین اجتماعی و سایر خدمات بیمه ای در روستاهای استان.

·         -نظارت بر اقدامات دستگاه های متولی حفظ محیط زیست و بهداشت عمومی در روستاها در چارچوب قوانین موجود.

·       -  نظارت بر واحدهای استانی دستگاه های اجرایی ذیربط در زمینه اجرای طرح های بهسازی و نوسازی ساختار کالبدی محیط و مقاوم سازی مسکن روستایی و اجرای طرح های مصوب روستایی.

·         - تعیین اولویت روستاها از نظر مبارزه با خطرات ناشی از حوادث غیر مرقبه و ارائه به اداره کل مدیریت بحران جهت تخصیص اعتبارات لازم .

·        - بررسی و اظهار نظر در مورد مصوبات شورا روستا در مورد برنامه های عمرانی  از نظر مالی و اعتباری و همکاری با واحدهای ذی ربط در نظارت بر فرایند تهیه بودجه سالیانه و حسابرسی  دهیاری های استان.

·         - برنامه ریزی و پیگیری در خصوص تشکیل دهیاری ها بر اساس قوانین و مقررات مربوط با کمک و همکاری فرمانداری و بخشداری های استان.

·         - ابلاغ و دستور العمل های مربوط  به دهیاری ها به فرمانداران و واحدهای استانی دستگاه های اجرایی.

·         - پیگیری تهیه طرح های روستایی با کمک دهیاران و تصویب مراجع ذی ربط استانی.

·         - ابلاغ برنامه ها و اهداف توسعه روستایی به فرمانداران و بخشداری ها و دهیاری ها.

·         - پشتیبانی در زمینه تامین و تجهیز دهیاری ها و هماهنگی های لازم در این زمینه با واحدهای استانی دستگاه های اجرایی و پیگیری تامین ماشین آلات عمرانی و خدماتی روستا از سوی واحدهای ذی ربط.

·         - همکاری با واحدهای مسئول در بررسی تعرفه های عوارض محلی  بهای خدمات پشتیبانی دهیاری و شورای اسلامی روستا و پیگیری انجام قانون جهت تایید و ابلاغ برای اجرا.

·        -  همکاری با واحدهای استانی دستگاه های اجرایی و واحدهای ذیربط در استانداری بمنظور تهیه بانک های اطلاعاتی ، جمع  آوری اطلاعات و تنظیم گزارشات مرتبط  با تغییرات شاخص های اقتصادی ، اجتماعی ، فرهنگی و زیربنایی روستاهای استان و کنترل مستمر تغییرات این شاخص ها و به روز رسانی بانک اطلاعات دهیاری ها و شوراهای اسلامی روستا.

 

منو اصلی
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 3988
 بازدید امروز : 320
 کل بازدید : 306521
 بازدیدکنندگان آنلاين : 2
 زمان بازدید : 0.1922
تمامی حقوق این سایت متعلق به استانداری اردبیل می باشد.